Mestečko Palermo zaspáva a v noci padli dva výstrely. Uhádnite, kto je vrahom a zachráňte mestečko pred všemocnou mafiou. Poznáte ju. Je to skvelá hra, na ktorú ale takmer nikdy nemáte dosť hráčov. A keďže v tomto odváznom novom svete sme sa naučili používať internety, tak prinášame Mestečko Palermo na internet. Stretnite sa s deviatimi ďalšími hráčmi vo virtuálnom mestečku Palermo a bavte sa celý večer.

Čo je to Mestečko Palermo?

Mestečko Palermo je hra, ktorú v roku 1986 pod názvom Mafia vytvoril učiteľ psychológie na Moskovskej štátnej univerzite Dimitry Davidoff. Hra, ktorá mala pôvodne Davidoffovi pomôcť s jej výskumom sa čoskoro stala celosvetovým fenoménom.

V pôvodnej verzii boli v hre iba dve možné roly – poctiví občania a mafiáni. Postupne ale vznikali rôzne variácie, ktoré pridávali hráčom ďalšie úlohy ako detektív Corrado Cattani, šerif, veštec, svedok, dieťa, dievčatko, šialenec, sadista a podobne.

Na Slovensku sa najčastejšie stretnete s hrou pre 8 a viac hráčov, v ktorej vystupujú poctiví občania, minimálne dvaja mafiáni a jeden detektív Corrado Cattani.

Ako hrať mestečko Palermo

Aby hra Mestečko Palermo dávala zmysel, mali by ste mať aspoň 7 hráčov a jedného rozprávača. Na Slovensku sa rozprávač volá Osud. Osud hru začína a vedie. V prípade potreby ho vie nahradiť mobilná aplikácia, ktorých na rôznych platformách nájdete niekoľko. Keď ste sa dohodli, kto bude Osud, môže hra začať.
Osud: Mestečko Palermo zaspáva. Určujem mafiánov. určujem Corrada Cattaniho, určujem…
Všetci hráči zavrú očí a čakajú, kým moderátor určí ich roly. Ak chcete, aby úlohy rozdávala náhoda, pripravte si kartičky s ich názvami a náhodne ich rozdeľte medzi hráčov. Počet kartičiek by mal byť rovnaký, ako je počet hráčov, aby sa všetky nevyhnutné úlohy určite dostali do hry. Ak vám na náhode až tak nezáleží, môžete výber hráčov nechať na moderátorovi hry.
Osud: Prebúdzajú sa mafiáni a spoznávajú sa.
V štandardných verziách hry sa mafiáni medzi sebou poznajú. Docieli sa to tak, že v prvú noc sa zobudia naraz. V túto prvú noci sa ale nesmú dohodnúť, na koho budú strieľať. V tejto fáze môže Osud vyzvať aj každú ďalšiu postavu, aby sa sama zobudila. Počas prvej noci si Osud takto overí, či každý z hráčov pochopil, koho bude počas hry hrať.
Osud: Zobúdza sa prvý mafián a strieľa. Zaspáva. Zobúdza sa druhý mafián a strieľa. Zaspáva. Zobúdza sa... (priebeh hry iných postáv si pozrite v zozname neštandardných postáv nižšie)
Či sa bude strieľať hneď v prvú noc je na vás. Ak sa ale obyvatelia prebudia po noci, v ktorej sa nestrieľalo, nie je vlastne v mestečku čo riešiť. Každý mafián tajne, ale jednoznačne určí jednu ďalšiu postavu, na ktorú v noci strieľa. Mafiáni sa pri strieľaní nesmú navzájom vidieť. Ak sa všetci mafiáni zhodli na rovnakom cieli, boli ich výstrely úspešné. Ak sa nezhodli, ich strely minuli cieľ. Ak je v hre už len jeden mafián, každý jeho výstrel sa považuje za úspešný.
Osud: Mestečko Palermo sa prebúdza. V noci padli dva výstrely. Strieľalo sa u (meno).
Hráči sa zobudia a Osud im povie, čo sa v noci stalo. Ak sa mafiáni zhodli na jednej obeti, „zastrelená“ postava vypadáva z hry. Ak sa nezhodli, Osud hráčom povie počet výstrelov. Ak chcete rýchlejšiu hru, môže Osud zverejňovať aj mená hráčov, na ktorých sa v noci strieľalo neúspešne. Ak chcete dlhšiu, argumentačnejšiu hru, túto informáciu nezverejňujte.
Osud: Občania mestečka Palermo sa stretli, aby sa dohodli, ako v mestečku Palermo znova zavedú právo a spravodlivosť.
Nasleduje hlavná časť hry – hľadanie mafiánov. Úlohou hráčov je dohodnúť sa, koho v ten deň občania mestečka zlynčujú. Diskusia môže prebiehať riadene alebo neriadene. Každopádne ale odporúčame čas, ktorý bude deň trvať limitovať, aby hra nestratila na dynamike. Pri neriadenej diskusii si určite aspoň celkový čas, ktorý majú diskusie trvať. Pri riadenej môže Osud postupne vyzvať každého hráča, aby sa k situácii vyjadril. Po diskusii nasleduje hlasovanie.
Pred hlasovaním Osud nechá hráčov, aby vybrali podozrivých, o ktorých sa bude hlasovať. Kto získa najviac hlasov, toho hráči zlynčujú. Hlasovanie môže byť aj viackolové (podobne ako pri prezidentských voľbách, ak je kandidátov viac ako dvaja.
V prípade, že dvaja alebo viacerí obvinení získajú rovnaký počet hlasov a žiadny iný hráč nezískal hlasov viac, hlasovanie o týchto obvinených sa opakuje. Ak aj v opakovanom hlasovaní majú hráči rovnaký počet hlasov, deň sa končí a občania nevyradili z hry nikoho, čím získavajú mafiáni hernú výhodu.
Po skončení hlasovania opäť nastáva noc a mafiáni opäť strieľajú.
Po skončení noci prichádza opäť deň a mechanizmus sa opakuje až kým mafiáni alebo občania a nevyhrajú.
Mafiáni vyhrávajú hru v momente, keď je počet mafiánov rovný počtu občanov.
Občania vyhrávajú hru vtedy, keď sú všetci mafiáni vyradení z hry.

Najbližšie sa hráme tu

    Práve teraz neplánujeme žiadne verejné podujatia.
    Chcete vedieť, kedy sa zabavíte najbližšie?

    Dostávajte novinky emailom

    Nechajte si posielať správy o našich podujatiach priamo do Vašej emailovej schránky.

    Organizujeme podujatia ako Turban Quiz, Bratislavský Kaviár, Filmový kvíz Petra Konečného, Mestečko Palermo a Game of Worlds.

Dostávajte info o termínoch hrania

Nezáväzne sa registruj ako hráč Mestečka Palermo. Keď pridáme ďalšie termíny hrania, dozvieš sa to medzi prvými. Svoje miesto na hre tak určite nepremeškáš.

Aké sú naše vylepšenia

Mafiáni sa v našej verzii hry navzájom nepoznajú.
Moderátor každé ráno oznamuje na koho sa v noci strieľalo.
Po vyradení hráči z hry neodchádzajú, ale strácajú do konca hry hlasovacie právo.

Dá sa to naozaj hrať cez internet?

Áno, mestečko Palermo sa dá hrať cez internet, ale oproti bežnej klubovej verzii sme hru upravili tak, aby zostala stále rovnako zábavnou. Pri štandardnej hre moderátor dovolí všetkým mafiánom navzájom sa spoznať. Aby sme ale zamedzili tajnému dohadovaniu sa mimo hry, internetový mafiáni sa navzájom nepoznajú. Aby to ale mafiáni nemali príliš ťažké, po každej aj neúspečnej streľbe moderátor hráčom oznámi hráčom, na ktoré osoby sa v noci strieľalo. A keďže sme na internete a sedieť pri počítači s vyradenou postavou nemusí byť pre každého, v našej hre vyradení hráči pokračujú v hre, ale do konca vekov strácajú hlasovacie právo.

Odpovede na najčastejšie otázky

Táto hra môže teoreticky skončiť aj po dvoch kolách. Oplatí sa mi aj tak hrať?
Áno, Mestečko Palermo naozaj môže mafiánov odhaliť tak rýchlo, že sa hra skončí po dvoch kolách. V prípade, že by ale hra mala trvať menej než 60 minút, zahrajú sa v priebehu večera dve hry.

Čo ak moja postava zomrie hneď na začiatku?
Všetky postavy, ktoré sú z hry vyradené (v noci alebo cez deň) zostávajú stále v hre a môžu pokračovať v argumentácii. Strácajú však právo navrhovať podozrivých a hlasovať o obvinených.

Čo budete potrebovať?
Počítač, telefón alebo tablet, ktorý má funkčný mikrofón a kameru. To je všetko.
Moderátora hry (osud), špeciálne internetové pravidlá, ostatných hráčov a virtuálnu miestnosť zabezpečíme my.

Dostávajte info o termínoch hrania

Nezáväzne sa registruj ako hráč Mestečka Palermo. Keď pridáme ďalšie termíny hrania, dozvieš sa to medzi prvými. Svoje miesto na hre tak určite nepremeškáš.